Z wizytą we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach
W dniach od 31 maja do 3 czerwca studenci drugiego stopnia kierunku Dziennikarstwo i kultura mediów wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Fundację im. Karla Dedeciusa (Karl Dedecius Stiftung) na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Zajęcia, które odbywały się we Frankfurcie i w Słubicach (Collegium Polonicum), były częścią międzynarodowego projektu „Literaturübersetzung im deutsch-polnischen Kulturdialog: Henryk Bereska und die Rezeption seines literarischen und übersetzerischen Werks” (realizowany w latach: 2025–2026). W projekcie uczestniczyli studenci wraz z wykładowcami z jedenastu uczelni – pięciu z Niemiec oraz sześciu z Polski. Były to: Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie (n. Odrą), Uniwersytet Poczdam, Uniwersytet Greifswald, Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.
Program warsztatów, które podsumowały wspólne działania naukowe studentów, był bardzo bogaty. Znalazły się w nim m.in.: spotkanie z Odette Bereska (córka Henryka Bereski, reżyserka, autorka sztuk scenicznych) oraz Ines Geipel (wydała „Kolberger Hefte” H. Bereski), zajęcia z tłumaczami – laureatami Nagrody im. Karla Dedeciusa (z Urszulą Poprawską oraz Lotharem Quinkensteinem), zajęcia warsztatowe z przekładu twórczości Henryka Bereski, spotkanie autorskie z literaturoznawczynią Brigittą Helbig-Miszewski, a także zajęcia praktyczne w Teatrze Śmiechu (Theater des Lachens) oraz w Archiwum Karla Dedeciusa. Interesującym punktem programu był również spacer po Słubicach i Frankfurcie z poznaniem wybranych, ciekawych miejsc. Uczestnicy warsztatów podczas spotkania plenarnego w Bibliotece Uniwersyteckiej we Frankfurcie mogli także wysłuchać koncertu muzycznego oraz wziąć udział w dyskusji panelowej na temat promocji literatury oraz jej przekładu.
Głównym zadaniem studentów naszej Uczelni było zbieranie materiału reporterskiego, jego nagrywanie i selekcjonowanie, a także przeprowadzanie wywiadów. Studenci, których opiekunem naukowym w obszarze dziennikarstwa jest dr Agnieszka Pobratyn, przygotują ostateczną wersję sprawozdania, która będzie dostępna w mediach.
Data dodania: 08 czerwca 2026