Półwysep Iberyjski oraz Iberoameryka z perspektywy wojen i wojskowości
W dniach 25–26 czerwca 2025 roku, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, we współpracy z częstochowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz pod patronatem Instituto Polaco de Cultura w Madrycie, zorganizował międzynarodową konferencje naukową poświęconą wojnom i wojskowości w historii i tradycji krajów iberyjskich oraz iberoamerykańskich.
W konferencji udział wzięli naukowcy i doktoranci z 9 ośrodków naukowych – w tym z: Universidad Complutense de Madrid, Universidad de León, Universidad Nacional de Lujan w Argentynie i Universidad Católica Silva Henríquez w Chile oraz Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Śląskiego.
Konferencja zaowocowała zebraniem efektów dotychczasowych oraz wyników nowych badań nad historią wojskowości państw iberyjskich oraz iberoamerykańskich, prowadzonych przez zarówno krajowych jak i zagranicznych (hiszpańskojęzycznych) pracowników naukowych i doktorantów, na przestrzeni wszystkich epok historycznych – od starożytności po wiek XX, w bardzo szerokich ramach problemowych. Referenci odnieśli się bowiem zarówno do działań regularnych jak i nieregularnych, prowadzonych przez Hiszpanię, Portugalię, Kolumbię, Argentynę, Meksyk, Chile, Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy i Wielką Brytanię. Tematem wystąpień były zarówno zagadnienia stricte wojskowe – analizowane w wymiarze strategicznych, operacyjnym i taktycznym, jak i polityczne i geopolityczne, a także społeczne, gospodarcze i kulturowe ich konsekwencje. Istotnym przedmiotem analizy stały się wreszcie nie tylko same państwa iberyjskie i iberoamerykańskie, ale także ich rola w polityce wielkich mocarstw.
Data dodania: 27 czerwca 2025