Wydarzenia
Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Od-czytywanie Długosza”
Data dodania: 18-05-2015
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie dla uczczenia 600-rocznicy urodzin swego Patrona (1415-1480) zaprasza do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Od-czytywanie Długosza".
W związku ze zbliżającymi się w roku 2015 obchodami 600. rocznicy urodzin Jana Długosza, chcąc upamiętnić tego wielkiego kronikarza, historyka, pisarza, wychowawcę młodzieży, związanego z podczęstochowską Brzeźnicą i Kłobuckiem, pragniemy zaprosić wszystkich pracowników naukowych oraz doktorantów do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zatytułowanej „Od-czytywanie Długosza".
Ten wybitny kronikarz, który swoją wizją historii ukształtował na wiele wieków wyobraźnię społeczeństwa polskiego, a swoją twórczością wpisał się na stałe w historię dziejopisarstwa i literatury polskiej, w ostatnich dekadach został nieco odsunięty od głównego nurtu rozważań literaturoznawczych. Wykorzystując zatem okazję rocznicy, chcemy zaproponować pochylenie się nad twórczością Jana Długosza oraz jej funkcjonowaniem w kontekstach kulturowych różnych czasów. Mamy świadomość, że osiągnięcia historiograficzne Jana Długosza można i trzeba badać w perspektywie literaturoznawczej, dokonując nieustannie kwerendy rozwijających się badań mediewistycznych. Jednocześnie powszechnie wiadomo, że twórczość polskiego kronikarza była źródłem wielu innych dzieł, inspirując do kreowania indywidualnych wizji dziejów i budując tożsamość narodową w ważnych momentach historycznych.
Z tego powodu proponujemy drugi krąg badawczy związany z imitacjami, nawiązaniami, recepcją, restytucją i innymi relacjami autorów i tekstów późniejszych. Nie chcemy jednak, by refleksja nad dziedzictwem Jana Długosza pozostawała wyłącznie w ujęciu diachronicznym, poniekąd unicestwiającym jego twórczość w dyskursie współczesnym, dlatego też proponujemy pojemną formułę „od-czytywania", która w myśli poststrukturalistycznej wiąże się z możliwością przykładania nowoczesnych języków badawczych do tekstów średniowiecznego dziejopisa. Z tym wiąże się trzeci krąg badawczy, proponowany przez organizatorów konferencji, który zakłada badanie tekstów Jana Długosza językami dekonstrukcji, imagologii, geopoetyki, culture studies, antropologicznymi, postkolonialnymi itd. Jesteśmy przekonani, że tak różnorodne podejście do dzieła historiografa pozwoli na wydobycie sensów dotychczas niewidocznych, przesłoniętych właśnie warstwami ustalonych w tradycji znaczeń, a także w szerszej perspektywie badań mediewistycznych, na otwarcie tego dyskursu na komparatystyczne procedury pluralizmu, interdyscyplinarności, doświadczenia, kontekstowości itp.
Proponujemy zatem następujące kierunki badawcze:
- średniowieczność i renesansowość doświadczenia kulturowego w pisarstwie Jana Długosza
- literackość i refleksje estetyczne w narracjach historycznych;
- antyczne inspiracje twórczości, wpływy literatury greckiej i rzymskiej,
- recepcja twórczości Jana Długosza w literaturze krajów ościennych
- rzeczywistość kulturowa średniowiecza w tekstach Jana Długosza (klimat, nastrój, realia polityczne, historyczne, społeczne, umysłowość epoki średniowiecznej);
- Długosz jako źródło inspiracji: historycznej, tematycznej, gatunkowej, estetycznej, etycznej, pedagogicznej itp.;
- nawiązania, trawestacje, parodie, similia, rewokacje i restytucje motywów wywiedzionych z twórczości Jana Długosza;
- rola doświadczenia osobistego Długosza (jego zaangażowania w aktualną sytuację, stosunku do osobistości jego epoki i obcych narodów) w kształtowaniu postawy twórczej, widzenia realiów, historii politycznej i społecznej, miejsce osobowości samego autora w prowadzonej narracji historycznej;
- przekłady, tłumaczenia, translacje dzieł Jana Długosza i wynikające z tego refleksje;
- współczesne od-czytania Długosza - nowe języki metodologiczne w lekturze średniowiecznych kronik i narracji historycznych.
Nawet gdyby dotychczasowe konstatacje na temat twórczości Jana Długosza były nienaganne i niedoścignione, po tylu latach rozwoju metod badawczych, wobec powstania studiów szczegółowych pojawia się potrzeba i okazja do ponownego jej odczytania. Dlatego na niniejszą konferencję zapraszamy: filologów, kulturoznawców, tłumaczy, filozofów, socjologów, pedagogów, artystów i wszystkich, których interdyscyplinarne spojrzenie pozwoli na nowo odczytać dziejopisarstwo patrona naszej Uczelni. Mamy nadzieję, że tak szeroko zakreślone pole badawcze, które bynajmniej nie zostało zamknięte w zaproponowanych tu ujęciach, pozwoli nie tylko na dokonanie refleksji naukowej nad wielowymiarowością niezwykłej postaci, jaką był Jan Długosz, ale także przyczyni się do usytuowania jego twórczości w kontekście prowadzonych współcześnie badań i dziejącej się dziś komunikacji kulturowej.
Zgłoszenia tematów prosimy nadsyłać za pomocą kwestionariusza dołączonego do niniejszego zaproszenia do końca maja 2015 na adres mailowy konferencji: odczytywaniedlugosza@ajd.czest.pl
Prosimy o krótkie streszczenia - chętnie z odniesieniem do któregoś z obszarów niniejszego zaproszenia. Zapowiedzi te ukażą się na stronie konferencji i powinny umożliwić innym referentom zorientowanie się w charakterze pokrewnych propozycji, nam zaś ułatwić ułożenie spójnego programu obrad.
Przewidywany czas wystąpienie do 20 minut. Szczegółowe informacje wyślemy wraz z decyzją o zakwalifikowaniu do 30 czerwca 2015.
Komitet organizacyjny:
Prof. dr hab. Andrzej Dąbrówka (PAN)
Prof. dr hab. Jan Malicki (UŚ)
dr hab. Adam Regiewicz, prof. AJD
dr hab. Robert K. Zawadzki, prof. AJD
dr Krzysztof Czajkowski (AJD)
dr Katarzyna Janus (AJD)
dr Beata Łukarska (AJD)
mgr Elżbieta Hak - sekretarz konferencji
Pliki do pobrania:
Formularz zgłoszeniowy "Od-czytywanie Długosza" | Rozmiar: 253.00KB | Ilość pobrań: 611 |