Dla kandydatów - kierunki studiów - Historia - studia drugiego stopnia
Dla kandydatów - kierunki studiów - Historia
Historia
Studia stacjonarne drugiego stopnia, uzupełniające magisterskie
Założenia ogólne
Studia drugiego stopnia na kierunku historia są kontynuacją i dopełnieniem studiów licencjackich dla absolwentów studiów historycznych pierwszego stopnia oraz absolwentów studiów co najmniej pierwszego stopnia innych kierunków przypisanych do dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. W przypadku specjalności nauczycielskiej rekrutacja jest wyłącznie dla absolwentów specjalności nauczycielskiej pierwszego stopnia. Prowadzone przez Instytut Historii studia drugiego stopnia kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Dostępne specjalności:
- nauczycielska
- archiwistyczna
- kulturoznawcza
Dlaczego warto studiować historię na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie?
- Ukończenie historii zapewnia gruntowne wykształcenie humanistyczne i umożliwia zrozumienie wielu zjawisk współczesnego świata, mechanizmów polityki wewnętrznej i stosunków międzynarodowych oraz innych problemów współczesnej cywilizacji.
- Studiowanie wybranej specjalności przygotowuje do wykonywania atrakcyjnych zawodów.
- Trening intelektualny zdobyty podczas studiów historycznych umożliwia także szybkie przystosowanie się do pracy w reklamie i marketingu oraz innych branżach biznesu.
- Po ukończeniu studiów II stopnia na kierunku historia można kształcić się w zakresie historii na III stopniu w Szkole Doktorskiej UJD i po obronie pracy doktorskiej uzyskać dyplom doktora nauk humanistycznych.
- W Instytucie Historii wykładają znakomici wykładowcy.
- Autorski program studiów historycznych umożliwia wybór wielu zajęć dostosowanych do indywidualnych zainteresowań studentów.
- Na kierunku historia studenci znajdują dodatkowe możliwości rozwijania indywidualnych zainteresowań poprzez działalność w kołach naukowych.
- Studenci historii uczestniczą w różnych imprezach integrujących środowisko, np. Balu Historyka. Stanowią one wspaniałą okazję do lepszego poznania się nie tylko na niwie naukowej, ale także zawiązania przyjaźni na całe życie.
Absolwent studiów drugiego stopnia (studiów magisterskich) osiąga znacznie rozszerzony,
w stosunku do studiów pierwszego stopnia, poziom wiedzy oraz umiejętności w zakresie nauk humanistycznych, w tym przygotowania merytorycznego i warsztatowego do prowadzenia badań historycznych. Absolwent posiada również umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów,
w szczególności związanych ze studiowaną specjalnością zawodową.
Absolwent studiów historycznych drugiego stopnia jest przygotowany do pracy
w placówkach określonych przez wybraną specjalność zawodową:
Absolwenci specjalności nauczycielskiej po ukończeniu tej specjalności na drugim stopniu, uzyskują kwalifikacje do pracy w szkolnictwie i placówkach oświatowych.
Absolwenci specjalności archiwistycznej są przygotowani do pracy w archiwach państwowych wszelkiej rangi, archiwach zakładowych oraz archiwach specjalnych (np. IPN, instytucji państwowych i organów samorządu terytorialnego, banków, itp.), a także w archiwach kościelnych różnych szczebli.
Absolwenci specjalności kulturoznawczej są przygotowani do pracy w muzeach, bibliotekach, domach kultury, stowarzyszeniach, jednostkach samorządowych i wojewódzkich, wydawnictwach, redakcjach czasopism oraz środkach masowego przekazu.
Czas trwania: 4 semestry