- » Kształcenie hybrydowe oraz na odległość
- » System Zapewnienia Jakości Kształcenia
- » Komisje kierunkowe weryfikujące efekty uczenia się
- » Krajowe Ramy Kwalifikacji
- » Dydaktyka w szkole wyższej
- » Organizacja roku akademickiego 2022/2023
- » Opiekunowie lat w roku akademickim 2022/2023
- » Toki studiów
- » Informator ECTS
- » Programy studiów (aktualne syllabusy)
- » Programy wyrównawcze w roku akademickim 2022/2023
- » Programy wyrównawcze w roku akademickim 2021/2022
- » Zagadnienia na egzamin dyplomowy licencjacki i magisterski
- » Centrum Kształcenia Nauczycieli

Dydaktyka » Informator ECTS » Literaturoznawstwo - studia trzeciego stopnia
Literaturoznawstwo - studia trzeciego stopnia
I. Założenia ogólne
Studia trzeciego stopnia kształcą doktorantów w zakresie literaturoznawstwa polskiego lub obcego w obszarze nauk humanistycznych. Trwają cztery lata, w ciągu których student przygotowuje się do napisania rozprawy doktorskiej, zdobywając wiedzę z zakresu metodologii literaturoznawstwa oraz metodologii pisania pracy naukowej. Doktorant jest także przygotowany do prowadzenia samodzielnych badań naukowych z zakresu literaturoznawstwa, do współpracy naukowej w zespołach badawczych, jak również do pisania publikacji naukowych; podczas studiów zdobywa też umiejętności dydaktyczne przygotowujące do pełnienia roli nauczyciela akademickiego.
II. Sylwetka absolwenta
Na sylwetkę absolwenta studiów doktoranckich składają się liczne kompetencje odpowiadające określonym w programie studiów efektom kształcenia. Program umożliwia przygotowanie doktoranta do pracy naukowej w dyscyplinie literaturoznawstwo, daje mu wiedzę na temat literaturoznawstwa polskiego lub obcego, dostarcza umiejętności prowadzenia własnych badań naukowych oraz kompetencji społecznych niezbędnych w działalności badawczej i w pracy nauczyciela akademickiego. W czasie studiów doktorant uczestniczy w zajęciach dydaktycznych z zakresu przedmiotów ogólnohumanistycznych i szczegółowych przedmiotów literaturoznawczych. W programie studiów przewidziany jest także blok zajęć fakultatywnych, które mają przygotować doktoranta do samodzielnego prowadzenia różnego typu zajęć dydaktycznych.
III. Program studiów
Realizowany podczas 8 semestrów program studiów doktoranckich jest corocznie aktualizowany przez pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie poszczególnych przedmiotów. Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, lektoratów, jak również seminariów w formie proseminarium i seminarium, które mają na celu pełne przygotowanie doktoranta do napisania rozprawy doktorskiej, ukierunkowanie metodologii pracy, pogłębienie wiedzy i umiejętności, a także weryfikację pracy; konwersatoriów - ukierunkowanych na przygotowanie do zdania egzaminu kierunkowego; praktyk, podczas których student ma okazję doskonalić umiejętności dydaktyczne i zawodowe.
Szczegółowe informacje dotyczące realizowanego programu studiów
IV. Nabór na studia III stopnia
Na studia doktoranckie zostaje przyjęta osoba mająca tytuł zawodowy magistra lub równorzędny oraz spełnia ustalone przez Uczelnię kryteria kwalifikacji. Kandydaci chcący podjąć studia w dyscyplinie literaturoznawstwo w zakresie filologii obcych powinni przedstawić udokumentowany certyfikat poświadczający poziom C1 umiejętności językowych. Przyjęcie w poczet studentów pierwszego roku studiów następuje na podstawie wyników rekrutacji, w kolejności uzyskanych ocen w ramach ustalonego przez władze Uczelni limitu miejsc.
Podstawowe kryteria kwalifikacji:
- rozmowa kwalifikacyjna na temat projektu badawczego (rozprawy doktorskiej), który kandydat/kandydatka zamierza realizować w trakcie studiów doktoranckich. W czasie rozmowy oceniana będzie przede wszystkim oryginalność i nowatorstwo proponowanego tematu badań, a także orientacja kandydata w wybranej dyscyplinie badawczej
- ocena na dyplomie
- rekomendacja samodzielnego pracownika naukowego
- pod uwagę będą brane również ewentualne osiągnięcia naukowe kandydata (udział w konferencjach, publikacje, itp.)
- kandydat/kandydatka może przedstawić egzemplarz pracy magisterskiej
V. Funkcjonowanie studiów doktoranckich, prawa i obowiązki studentów, jak również zasady przyznawania pomocy materialnej szczegółowo ustala „Regulamin Studiów Doktoranckich w Akademii Jana Długosza w Częstochowie zatwierdzony Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego MNiSW-DNS-WSP-682-2612-1/MK/09" dostępny na stronie
http://www.bip.ajd.czest.pl/pub/studia/studia_trzeciego_stopnia/regulamin_stu_dok.pdf