- » Kształcenie hybrydowe oraz na odległość
- » System Zapewnienia Jakości Kształcenia
- » Komisje kierunkowe weryfikujące efekty uczenia się
- » Krajowe Ramy Kwalifikacji
- » Dydaktyka w szkole wyższej
- » Organizacja roku akademickiego 2022/2023
- » Opiekunowie lat w roku akademickim 2022/2023
- » Toki studiów
- » Informator ECTS
- » Programy studiów (aktualne syllabusy)
- » Programy wyrównawcze w roku akademickim 2022/2023
- » Programy wyrównawcze w roku akademickim 2021/2022
- » Zagadnienia na egzamin dyplomowy licencjacki i magisterski
- » Centrum Kształcenia Nauczycieli

Dydaktyka » Informator ECTS » Historia - studia drugiego stopnia
Historia - studia drugiego stopnia
Przyznawane kwalifikacje (dyplomy, tytuły zawodowe, stopnie naukowe)
Założenia ogólne.
Studia drugiego stopnia na kierunku historia są kontynuacją i dopełnieniem studiów licencjackich, przede wszystkim dla absolwentów studiów historycznych pierwszego stopnia, ale także absolwentów innych kierunków zakończonych licencjatem. W tym drugim przypadku niezbędne będzie zaliczenie kursu uzupełniającego, obejmującego treści kształcenia uwzględnione w standardach kształcenia na kierunku historia - studia pierwszego stopnia. Plan, tryb zaliczenia i organizację kursu uzupełniającego określi na wniosek Rady Instytutu Historii i Rady Wydziału Filologiczno-Historycznego Senat Akademii im. Jana Długosza odrębną uchwałą, stosownie do specjalnych uregulowań prawnych w skali całego szkolnictwa wyższego.
Program studiów.
Program studiów ułożony został stosownie do standardów kształcenia na kierunku historia - studia drugiego stopnia. Program uwzględnia europejski system punktów transferowych ECTS.
Studia drugiego stopnia trwają 4 semestry, w czasie których studenci odbywają zajęcia w łącznej liczbie 810 godzin.
Na studiach drugiego stopnia występuje kontynuacja treści kształcenia związanych ze specjalnościami zawodowymi, realizowanymi na studiach 1 stopnia. Jako kontynuacja oferowanych jest więc sześć specjalności:
- specjalność nauczycielska
- specjalność archiwistyczna
- specjalność krajoznawczo-turystyczna
- antropologia historyczna
- rekonstrukcja historyczna
- militarioznawstwo
Wybór bloku specjalizacyjnego następuje najpóźniej do 15 października w pierwszym semestrze studiów w trybie określonym przez Dyrekcję Instytutu. W wyborze specjalizacji pomocne będą:
- pakiety informacyjne, z uwzględnieniem szczegółowych treści i programów kształcenia
- konsultacje u koordynatora ECTS w Instytucie Historii
- informacje udzielane przez turorów (opiekunów poszczególnych kursów)
Warunki przyjęć
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na studia historyczne drugiego stopnia jest ukończenie studiów licencjackich, bez względu na ich kierunek. Kryterium naboru będzie kolejność złożenia stosownych dokumentów, do limitu określonego w danym roku akademickim przez Radę Wydziału Filologiczno-Historycznego.
Cele programów studiów dotyczące kształcenia i przygotowania zawodowego
Absolwent studiów drugiego stopnia studiów magisterskich osiąga poziom wiedzy pozwalający na dogłębne zrozumienie i interpretację procesów historycznych - znacznie rozszerzone w stosunku do studiów stopnia pierwszego umiejętności i wiedzę w zakresie wykształcenia humanistycznego oraz przygotowanie merytoryczne i warsztatowe do prowadzenia badań historycznych. Posiada także wydatnie pogłębioną wiedzę w zakresie historii wybranych obszarów Europy, które w przeszłości stanowiły i stanowią kraje sąsiadujące z Państwem Polskim. Absolwent drugiego stopnia studiów posiada przygotowanie do samodzielnego rozwiązywania problemów zawodowych, w szczególności dotyczących studiowanej specjalności zawodowej.
Specjalność zawodowa:
Wybór specjalności zawodowej jest zdeterminowany wyborem tejże specjalności na pierwszym stopniu studiowania. W przypadku studentów historii, absolwentów licencjackich studiów historycznych, jest to kontynuacja bloku specjalnościowego zaliczonego na studiach 1 stopnia. W przypadku absolwentów innych kierunków studiów wymagane będzie zaliczenie kursu uzupełniającego, obejmującego nie mniej niż 60% czasu studiowania na kierunku historia - studia pierwszego stopnia, w trybie i przy rygorach określonych na wniosek Rady Instytutu Historii i Rady Wydziału Filologiczno-Historycznego, przez Senat Akademii im Jana Długosza. Zapisy na studia w ramach określonej specjalności zawodowej odbywają się w czasie naboru na tę specjalność, na podstawie pisemnej deklaracji studenta. W przypadku zbyt nierównomiernego naboru na poszczególne specjalności Dyrekcja Instytutu może dokonać korekt, oferując studiowanie specjalności, na której występują niedobory.
Absolwenci specjalności nauczycielskiej są przygotowani do pracy w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.
Absolwenci specjalności archiwistycznej są przygotowani do pracy w archiwach państwowych wszelkiej rangi, archiwach specjalnych (np. IPN, instytucji państwowych i organów samorządu terytorialnego, banków, itp.), a także archiwów kościelnych różnych szczebli.
Absolwenci specjalności krajoznawczo-turystycznej m.in. mogą ubiegać się o uprawnienia przewodników terenowych i pilotów wycieczek.
Absolwenci specjalności rekonstrukcja historyczna będą przygotowani do pracy w:muzeach historycznych i wojskowych, domach kultury, centrach turystycznych innych placówkach organizujących inscenizacje i animacje jako animatorzy, warsztatach wytwarzających rekonstrukcje obiektów historycznych, antykwariatach prowadzących sprzedaż dawnej broni, mebli i innych zabytków materialnych, rekwizytorniach teatralnych i przy realizacji filmów historycznych.
Absolwenci specjalności antropologia historyczna będą przygotowani do podjęcia pracy w instytucjach kultury, jednostkach samorządowych czy mediach jako pożądani specjaliści do badania zjawisk społeczno-kulturowych.
Absolwenci specjalności militarioznawstwo są teoretycznie i praktycznie kształceni dla kadr Sił Zbrojnych, Narodowych Sił Rezerwy, formacji Policji Państwowej, Straży Miejskich, Straży Gminnych, komórek zarządzania kryzysowego przy organach administracji samorządowej, instytucji muzealnych, instytucji kultury oraz grup rekonstrukcyjnych.
Zasób umiejętności, sprawności i wiedzy absolwenta studiów drugiego stopnia stwarza podstawy do pełnienia roli animatora badań historycznych oraz popularyzacji tradycji i dziedzictwa kulturowego w środowiskach lokalnych. Najbardziej uzdolnieni absolwenci bez trudu powinni mieć możliwość podejmowania studiów doktoranckich, bądź innych form pracy zmierzającej do realizacji rozprawy doktorskiej.
Formy kształcenia
Podobnie jak na studiach pierwszego stopnia studia historyczne stopnia drugiego realizowane są poprzez klasyczne formy kształcenia humanistów: wykłady, konwersatoria, ćwiczenia oraz seminarium magisterskie, przygotowujące do napisania pracy magisterskiej i egzaminu magisterskiego, będącego uwieńczeniem studiów obu stopni. Analogicznie też wybrane treści kształcenia i zdobywanie szczególnych umiejętności odbywać się będzie w formie zajęć laboratoryjnych, co wynika ze specyfiki nauczania w danej dyscyplinie.
Struktura programu wraz z liczbą punktów: pobierz plik 264 kB
Egzamin końcowy (jeżeli jest przewidziany)
Egzamin magisterski
Zasady oceniania i egzaminowania
Na ocenę końcową składają się:
- frekwencja na wykładach
- oceny z ćwiczeń i konwersatoriów
- odpowiedź ustna
Kierunkowy koordynator ECTS
dr hab. Robert Majzner, prof. AJD
Instytut Historii, Zakład Historii XX wieku,
Syllabusy: pobierz plik 1.95 MB